Na co zwrócić uwagę w umowach z twórcami gier komputerowych?
Z punktu widzenia firm, które odpowiadają za stworzenie gry, istotne jest uregulowanie kwestii prawnoautorskich w taki sposób, by uniknąć niepewności co do zakresu korzystania z gotowego produktu.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Do tej szerokiej kategorii zaliczane są również programy komputerowe.
Sama zaś gra komputerowa stanowi w istocie pewien „zbiór” elementów chronionych jako utwory na podstawie wspomnianej ustawy. Ochronie podlega zarówno program komputerowy stanowiący niejako podstawę gry, jak też przykładowo grafika, ścieżka dźwiękowa, dialogi, lub postacie. Również twórcze zestawienie tych elementów, a więc właśnie gra komputerowa, może stanowić chroniony utwór. W związku z tym, że na grę komputerową składa się wiele odrębnych utworów, precyzyjne uregulowanie kwestii praw do nich jest kluczowe dla podmiotu, który w ramach swojej działalności umożliwił stworzenie gry.
Umowa o pracę i o współpracę
Ze stosunkowo prostą sytuacją mamy do czynienia, jeśli gra komputerowa powstaje w ramach obowiązków wynikających z umowy o pracę. W takim przypadku zasadą jest – zarówno w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta